21. Letnie Pogotowie Sztuki 2020

By on 2020-07-29

21. Letnie Pogotowie Sztuki dla widowni familijnej

Poznań, park Cytadela 4-12 sierpnia 2020

Już między 4 a 12 sierpnia w godzinach 10:30-11:30 zapraszamy do parku Cytadela na 21. edycję Letniego Pogotowia Sztuki – akcji twórczych dedykowanych rodzinom z dziećmi od 6 do 13 lat. Zaproszeni artyści poprowadzą interaktywne spotkania, podczas których każdy uczestnik będzie mógł poczuć w sobie moc artysty używając swojej wyobraźni oraz różnorodnych materiałów i narzędzi.

Zapoznamy się żywiołami Wody i Powietrza, zanurzymy się w marzeniach, magicznych snach, przeniesiemy się w świat starych miasteczek, zaczarowanych myśli, niecodziennych przedmiotów, a może staniemy się superbohaterami. Zapraszamy!

Plan warsztatów:
4 sierpnia Tych miasteczek nie ma już, prowadzi Krzysztof Wosik
5 sierpnia Sznurkowe opowieści, prowadzi Katarzyna Owsianna
6 sierpnia Dziurawe pomysły, prowadzi Marta Tracewska
7 sierpnia W swoim czasie, prowadzi Natalia Kołacz
8 sierpnia Motyle, prowadzi Anna Sieńkowska
9 sierpnia Planeta, która czuje, prowadzi Iwona Nowacka
10 sierpnia Niecodziennik, prowadzi Magda Chołuj
11 sierpnia Grupa a jednostka, prowadzi Magdalena Parnasow-Kujawa
12 sierpnia Bankomaty, czułościomaty, inne takie…, prowadzi Piotr Pawlak

Bilety i informacje organizacyjne:

Na wydarzenie zapraszamy rodziny lub opiekunów z dziećmi w wieku 6-13 lat. Organizatorzy określają dopuszczalną ilość uczestników na poszczególnych warsztatach twórczych do 24 osób.

Przed dokonaniem zakupu osoba nabywająca bilet na Wydarzenie powinna zapoznać się z Regulaminem Wydarzenia. Regulamin jest udostępniany także osobom uczestniczącym w Wydarzeniu (zwanym dalej „Uczestnikami”). Udział w Wydarzeniu jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu wydarzenia.

Regulamin LPS 2020

Bilety na Wydarzenie dostępne są jedynie online na portalu Bilety24 (www.bilety24.pl).

Bilet rodzinny kosztuje 15 zł i obejmuje maksymalnie cztery osoby.

Sprzedaż biletów rozpoczyna się 22 lipca o godzinie 11:00.

Instrukcja uczestnika LPS 2020

Działania Letniego Pogotowia Sztuki są dokumentowane przez fotografa. Uprzejmie prosimy o wyrażenie lub nie wyrażenie pisemnej zgody rodzica każdego z uczestniczących w nich dzieci na użycie jego wizerunku do celów dokumentacyjnych i promocyjnych na stronie internetowej Organizatorów, portalach społecznościowych Organizatorów: na fb oraz w materiałach medialnych informujących o działaniach Organizatorów. Stosowny plik w załączniku.

Oświadczenie uczestnika (obowiązkowe)

Wszelkie zapytania prosimy kierować na adres: rezerwacje@csdpoznan.pl lub telefonicznie: 884 936 747 wraz z informacją o wybranym terminie warsztatu.

Organizatorzy:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, ul. Święty Marcin 80/82, 61-809 Poznań,

tel. 61/64 64 470, www.csdpoznan.pl

Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne MAGAZYN, ul. Augustowska 6, 61-051 Poznań,

tel. 501 476 302, +61 870 81 76, www.stowarzyszeniemagazyn.org

Kurator projektu

artysta malarz Tadeusz Wieczorek

Więcej informacji na stronie:www:csdpoznan.pl

www.stowarzyszeniemagazyn.org

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera

 

Opisy warsztatów twórczych:

1. Niecodziennik, prowadzi Magda Chołuj

Bazować będziemy na różnorodnych fakturach, strukturach, tworzywach artystycznych, które przyczynią się do stworzenia indywidualnej opowieści. Nasze zadanie będzie opierało się na stworzeniu książki artystycznej. Pracować będziemy z materiałami monochromatycznymi (czerń/biel). Porozmawiamy czy rzeczy, postacie, które w naturze są pełne kolorów nadal można przedstawić za pomocą kontrastów, faktur czerni i bieli tak, aby zachowały swój radosny charakter.

2. W swoim czasie, prowadzi Natalia Kołacz

Czas idzie, leci, pędzi do przodu. Czu udało Wam się kiedyś zatrzymać lub cofnąć czas? W wakacje dzieje się tak dużo, że czasem ciężko jest zapamiętać wszystkie przygody. A może chcielibyście powrócić kiedyś do słodkiego lenistwa? Zastanówcie się, czy można zaprojektować urządzenie, które zatrzymałoby czas dokładnie wtedy, kiedy bawimy się najlepiej? A może uda się je zbudować? Zadaniem uczestników warsztatów będzie zbudowanie z niestandardowych materiałów przestrzennego obiektu według własnego pomysłu.

3. Planeta, która czuje, prowadzi Iwona Nowacka

Zadaniem uczestników jest przedstawienie Ziemi jako żywej istoty, która potrafi się cieszyć, potrafi odczuwać ból albo smutek. Stawiamy pytanie: jak każdy z nas może się nią zaopiekować? Jaka ona naprawdę jest? Co lubi a czego nie znosi? Od czego choruje? W jaki sposób można jej zaszkodzić? Traktujemy Ziemię jako żywą istotę, która, nie dość, że posiada własnego ducha, to jeszcze potrafi kierować zachowaniami ptaków, lecących razem (jak to się dzieje, że się nie zderzają?), ryb, pływających w ławicach (i znowu: jak to się dzieje, że nie wpływają na siebie?) albo antylop, galopujących przez afrykańskie sawanny. Przecież potrafią one znienacka zmienić kierunek i jakoś na siebie nie wpadają.

4. Sznurkowe opowieści, prowadzi Katarzyna Owsianna

Czy wiesz, że sznurkiem można snuć opowieści? Podobnie jak tkanina ma swój wątek, tak swój wątek mają też opowieści. Ktoś może „motać” się w zeznaniach, albo przejść “po nitce do kłębka”. Opowiadać możemy nie tylko słowami, ale często najprostsze materiały codziennego użytku pozwalają nam na trafny, ciekawy, a zarazem twórczy przekaz. Jaką opowieść Ty chciałbyś przekazać?

5. Grupa a jednostka, prowadzi Magdalena Parnasow-Kujawa

Siła w grupie. Z czego to wynika? Co decyduje o tym wzmocnieniu? Czym jest grupa, a czym jednostka? Jaki związek / związki występują pomiędzy grupą a jednostką? Na ile jednostka może wpłynąć na grupę i z czego to wynika?

W trakcie warsztatu uczestnicy działać będą indywidualnie, choć w kontekście grupy. Każdy z nich twórczo wypełniać będzie określoną, przydzieloną rolę w funkcjonującej razem grupie. Pomimo, że każda osoba otrzyma ten sam zestaw materiałów do pracy, punkt ciężkości projektu zostanie położony na jednostkę, na jej prawo do odmienności interpretacji i odrębności spostrzeżeń. Działanie będzie doświadczaniem funkcjonowania jednostki w obszarze grupy- tego, czego dotykamy od najmłodszych lat żyjąc w społeczeństwie, w rodzinie, w gronie rówieśniczym, w grupie przedszkolnej, szkolnej, czy w pracy. Warsztat zostanie uzupełniony wiadomościami z obszaru sztuk wizualnych, dotyczącymi projektów realizowanych w kontekście społecznym.

6. Bankomaty, czułościomaty, inne takie…, prowadzi Piotr Pawlak

W całym kraju ustawiono c z u ł o ś c i o m a t y. Działały one w ten sposób, że odrobinę czułości można było przesłać komuś, kto mieszkał na drugim końcu miasta lub … kraju. Wszędzie tam, gdzie funkcjonowały podobne urządzenia.

Czułość – pod postacią przytulenia albo pogłaskania po głowie czy pogłaskania dłoni, okazywało się automatowi (wysuwały się z niego mechaniczne ręce czy sztuczna głowa) a czułościomat w miejscu zamieszkania odbiorcy okazywał tę czułość osobie, dla której była przeznaczona.Powstały nawet p r z e c h o w a l n i e c z u ł o ś c i. Dla tych, którzy się bali, że ją stracą. A tym samym, że już nigdy nikomu jej nie okażą. Pokaż to! Pokaż ten świat! Wykonaj pracę rysunkową, malarską, collage, pracę przestrzenną lub komiks. Możesz napisać wiersz, krótką opowieść, piosenkę.

7. Dziurawe pomysły, prowadzi Marta Tracewska

Wyobraź sobie książkę, w której na każdej stronie istnieje dziura, a Ty możesz w niej umieścić wszystko, co przyjdzie Ci na myśl. Każde skojarzenie jest dobre i ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Punktem wyjścia do twórczej zabawy będzie „Książka z dziurą” Herve Tulleta, do której zaprojektujemy kolejne strony z dziurami.

8. Motyle i ptaki, prowadzi Anna Sieńkowska

Warsztaty rozpoczynamy ogólną dyskusją o przyrodzie i jej znaczeniu w obecnej cywilizacji. Prowadzący rozmawia z uczestnikami przypominając i omawiając różne gatunki ptaków i motyli występujące na naszych terenach.

Dzieci przy pomocy swoich opiekunów wycinają konstrukcję z kartonu, do którego przykleja się kartonowe skrzydełka. Następnie, uczestnicy malują lub rysują bardzo kolorowe wzory, ozdabiają swojego motyla lub ptaka przyczepiając krepę i nitkę do zawieszenia.

Każda grupa tworzy własne dzieło, zwracając uwagę na to żeby ich motyl był również atrakcyjny wizualnie, aby skrzydła były ruchome i ruszały się pod wpływem wiatru.

9. Tych miasteczek nie ma już, prowadzi Krzysztof Wosik

Pierwsza część będzie miała charakter treningu wyobrażeniowego, w czasie którego przeniesiemy się do krainy naszej przeszłości, gdzie poszukamy najzabawniejszych, najmilszych, wzruszających, najważniejszych wspomnień naszego życia.

W drugiej część na podstawie naszych wcześniejszych doświadczeń i zapisków każdy uczestnik będzie tworzył makietę miasteczka wspomnień, w której zamieści w formie realistycznej lub abstrakcyjnej swoje przemyślenia na temat pięknych miejsc, napotkanych ludzi, uchwyconych barw, dźwięków i zapachów z przeszłości. Cały obiekt będzie wspomnieniem o ludziach miejscach i przedmiotach, z którymi stykaliśmy się w dalekiej lub zupełnie bliskiej przeszłości.

Top