22. LETNIE POGOTOWIE SZTUKI 2021

By on 2021-07-21

22. LETNIE POGOTOWIE SZTUKI 2021

Poznań, park Cytadela 19-30 lipca 2021

22. LETNIE POGOTOWIE SZTUKI 2021

W otwartej przestrzeni, wśród zieleni w parku Cytadela odbywać się akcje twórcze dla dzieci i młodzieży w wieku 6-13 lat. Zaproszeni artyści poprowadzą interaktywne spotkania, gdzie każdy uczestnik będzie mógł poczuć w sobie moc artysty używając swojej wyobraźni oraz różnorodne materiały i narzędzia. Każdego dnia będą inne tematy.

Zapoznamy się żywiołami, zanurzymy się w marzeniach, magicznych snach, przeniesiemy się w świat cyrku, zaczarowanych myśli, niecodziennych przedmiotów, a może teleportujemy się w KOSMOS. Zapraszamy.

Akcje twórcze dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 13 lat

19. 07. Uwaga cyrk w mieście, akcję twórczą prowadzi Krzysztof Wosik, grupa zorganizowana

19.07. Etno misy, akcję twórczą prowadzi Marta Tracewska, grupy familijne

20.07. Mozaikowe refleksy, akcję twórczą prowadzi Marta Tracewska, grupa zorganizowana

20.07. Eksperymenty rzeźbiarskie z kamyków i patyków, akcję twórczą prowadzi Barbara Kaczorowska, grupy familijne

21.07. Ziemsko-nieziemskie obrazy, akcję twórczą prowadzi Barbara Kaczorowska, grupa zorganizowana

21.07. W skrzyni pełnej skarbów, akcję twórczą prowadzi Beata Pendowska, grupy familijne

22.07. Opakowaniem był wiatr, akcję twórczą prowadzi Piotr Pawlak, grupa zorganizowana

22.07. Po prostu taki świat …! akcję twórczą prowadzi Beata Pendowska, grupy familijne

23.07. Teatr lalek “zero waste”, akcję twórczą prowadzi Stefania Abbasova, grupa zorganizowana

23.07. Maska akcję twórczą prowadzi Iwona Nowacka, grupy familijne

26.07. Planeta – przytulanka, akcję twórczą prowadzi Iwona Nowacka, grupa zorganizowana

26. 07. Milusie, czyli jak się dziś czuję, akcję twórczą prowadzi Joanna Buczak, grupy familijne

27.07. Labirynt, działanie performatywne prowadzi Magdalena Parnasow-Kujawa, grupa zorganizowana

27.07. Lekkość, czy… akcję twórczą prowadzi Joanna Buczak, grupy familijne

28.07. Pozorność działanie performatywne prowadzi Magdalena Parnasow-Kujawa grupa zorganizowana

28.07. Obrazkowa Księga Antonimów, akcję twórczą prowadzi Tadeusz Wieczorek, grupy familijne

29.07. Jeden dzień, akcję twórczą prowadzi Tadeusz Wieczorek, grupa zorganizowana

29.07. Zbieracze smutku, akcję twórczą prowadzi Piotr Pawlak, grupy familijne

30.07. Bohaterowie, akcję twórczą prowadzi Natalia Kołacz, grupa zorganizowana

30.07. Rozbudzanki – kostiumowa gra!, akcję twórczą prowadzą: Angelina Janas-Jankowska, Sandra Lewandowska, grupy familijne

 

Akcję twórczą dla grup zorganizowanych w godz. godz. 10:00-11:30, a dla grup familijnych w godz. 11:00- 12:30.

Zapraszamy dzieci z rodzicami lub opiekunami prawnymi na Wydarzenie familijne. Organizatorzy określają dopuszczalną ilość uczestników na poszczególnych akcjach twórczych do 12 osób/5 rodzin.

Przed dokonaniem zakupu osoba nabywająca bilet na Wydarzenie powinna zapoznać się z Regulaminem Wydarzenia. Regulamin jest udostępniany także osobom uczestniczącym w Wydarzeniu (zwanym dalej “Uczestnikami”). Bilety na Wydarzenie dostępne są jedynie online na portalu Bilety24 (www.bilety24.pl). Każdy Uczestnik akcji twórczej (dziecko, rodzic, opiekun) musi posiadać Bilet.

Udział w Wydarzeniu jest równoznaczny z akceptacją niniejszego Regulaminu.

Zakup biletów rozpoczynamy od 1 lipca, decyduje kolejność wykupienia biletów ilość jest ograniczona, łącznie 12 osoby dziennie (w przypadku grup zorganizowanych) lub 5 rodzin.

 

Ceny biletów:

15 zł – bilet dla jednej rodziny

7,50 zł – bilet dla rodziny posiadającej Kartę Dużej Rodziny oraz Karty Seniora

1 zł – bilet dla asystenta osoby z niepełnosprawnością

5 zł – bilet dla członka grupy zorganizowanej

1 zł – bilet dla opiekuna grupy zorganizowanej

 

Wszelkie zapytania prosimy kierować na adres: rezerwacje@csdpoznan.pl lub telefonicznie: 884 936 747 wraz z informacją o wybranym terminie i warsztacie. 

Działania Letniego Pogotowia Sztuki są dokumentowane przez fotografa. Uprzejmie prosimy o wyrażenie lub nie wyrażenie pisemnej zgody rodzica każdego z uczestniczących w nich dzieci na użycie jego wizerunku do celów dokumentacyjnych i promocyjnych na stronie internetowej Organizatorów, portalach społecznościowych Organizatorów: na fb oraz w materiałach medialnych informujących o działaniach Organizatorów.

 

Organizatorzy:

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, ul. Święty Marcin 80/82, 61-809 Poznań, tel. 61/64 64 470, www.csdpoznan.pl

Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne MAGAZYN, ul. Augustowska 6, 61-051 Poznań, tel. 501 476 302, +61 870 81 76, www.stowarzyszeniemagazyn.org

 

Kurator projektu
artysta plastyk Tadeusz Wieczorek

Projekt plakatu
Krzysztof Wosik

więcej informacji na stronach:

www:csdpoznan.pl

www:stowarzyszeniemagazyn.org

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera

 

Krótkie opisy akcji twórczych:

Uwaga cyrk w mieście, akcję twórczą prowadzi Krzysztof Wosik
Każdy uczestnik na podstawie wcześniejszych doświadczeń i zapisków będzie tworzył swój własny CYRK, gdzie najweselsze wspomnienia pod postacią ludzi, zwierząt i rekwizytów będą składały się radosne scenki pełne humoru i zabawy. Przedmiotem akcji twórczej będzie stworzenie mobilnego obiektu będącego hołdem dobrej zabawy i radości. Obiekt przyjmie postać CYRKU Ważną rolę w procesie tworzenia będą odgrywały kolor, faktura i dźwięk. Jako materiału użyjemy drewna i plastikowych zabawek.

Etno misy, akcję twórczą prowadzi Marta Tracewska
Zawędrujemy w różne zakamarki Polski i świata, aby odkryć niepowtarzalne wzory z pogranicza folkloru i ento. Staną się one naszą inspiracją do zaprojektowania własnego wzoru, którym pomalujemy wykonane podczas zajęć misy. Afrykańska żyrafa, egzotyczny owoc a może różowy słoń latający na ognistym dywanie? Będzie bardzo kolorowo!

Mozaikowe refleksy, akcję twórczą prowadzi Marta Tracewska
Intrygujące, kolorowe kamyczki i płytki, z których nagle wyłania się obraz, sprawiają, że mozaika od lat przyciąga uwagę i fascynuje. Wspólnie wykonamy mozaikowe „kafle”, które połączymy na koniec w jedną opowieść i wielką mozaikę. Będzie to opowieść o nas samych, o to co dla nas ważne, co lubimy, bez czego nie wyobrażamy sobie każdego dnia. Indywidualne mozaikowe historie zbudują naszą wspólną narrację.

Eksperymenty rzeźbiarskie z kamyków i patyków, akcję twórczą prowadzi Barbara Kaczorowska
Zanim artysta wykona majestatyczną rzeźbę, wykonuje wiele prób, sprawdzając swoje pomysły, materiały i sposoby wykonania. Nie zawsze udanych, bo taka ich natura. Nasze spotkanie będzie właśnie takim testowaniem. Malutkie eksperymenty z różnorodnymi, naturalnymi tworzywami: bardzo ciężkimi jak kamień lub drewno jak i bardzo lekkimi – niczym piórko, pozwolą poznać jak zachowują się one w trójwymiarowej przestrzeni i zaprowadzą nas do dużej instalacji rzeźbiarskiej. Warsztat dla pomysłowych konstruktorek i konstruktorów gotowych na wiele pięknych, rzeźbiarskich katastrof.

Ziemsko-nieziemskie obrazy, akcję twórczą prowadzi Barbara Kaczorowska
Ziemia to najbardziej dostępny materiał do tworzenia. Znajduje się tuż pod nogami. Wystarczy się schylić. Zapraszam do poszukiwań z nosem przy ziemi – jej kolorowe podłoże, piaski i gleba staną się farbą w nietypowej, malarskiej technice. Jednocześnie ziemia nie jest neutralnym tworzywem, zawsze jest „skądś” – opowiada historię konkretnego miejsca, od tej w wymiarze geologicznym aż do ludzkiego jej użytkowania, bycia w danym miejscu. Jaką historię opowiedzą obrazy malowane poznańską ziemią? Jakie jej kolory uda się odnaleźć w parku? Warto też spojrzeć ponad ziemię – w niebo, czy wyobraźnia podpowiada jak zrobić ziemsko-nieziemskie obrazy?

W skrzyni pełnej skarbów, akcję twórczą prowadzi Beata Pendowska
Zauważyliście tę skrzynię na podwórzu? Stała samotnie przy ścianie, obrośniętej bluszczem. Tak, jakby chciała uciec: Do kogo należy? Kto jest lub był jej właścicielem? Dawniej, w skrzyni przed zamążpójściem bogate panny przechowywały swój posag. Znajdowały się w niej haftowane suknie, bielizna, pościel. Żołnierze przechowywali broń, dziewczęta lalki, a mali chłopcy żołnierzyki i książki. Co mogłoby znaleźć się w Twojej skrzyni? Co byś tam schował?

Opakowaniem był wiatr, akcję twórczą prowadzi Piotr Pawlak
Zaprojektuj oraz wykonaj oryginalne, niezwykłe opakowanie dla dowolnie wybranego przedmiotu. Im bardziej będzie ono niezwykłe, tym lepiej! Możesz nie liczyć się z prawami transportu i magazynowania. Opakowanie może być wykonane z wielu najprzeróżniejszych, najdziwniejszych i połączonych ze sobą materiałów. Takie opakowanie – dzieło sztuki! Możesz wykonać ich kilka.

Po prostu taki świat …! akcję twórczą prowadzi Beata Pendowska
Gdzieś na Ziemi istnieje kraina, gdzie niebo jest różowe, a drzewa mają kolor pomarańczy. Jabłka wyrastają do gigantycznych rozmiarów, a ziemia ma kolor niebieski. A zwierzęta? Żyją tam przede wszystkim długoszyjne żyrafy, lubiące kwiaty akacji. A ludzie? Najważniejsze jest to, że m a j ą m a r z e n i a !

Teatr lalek “zero waste”, akcję twórczą prowadzi Stefania Abbasova
Grupa otrzyma zadanie stworzenia “zero-waste” marionetek – z użytych materiałów takich jak: starych gazet, butelek, długopisów, puszek itp. – które zostaną wykorzystane do stworzenia krótkiego spektaklu o tym, jak ważne jest to, aby chronić nasze środowisko. Rozwiązywanie problemu, ze śmieciami i ochrona środowiska jest bardzo ważna. Jak będzie wyglądało nasze życie w przyszłości? To wszystko zależy od nas.

Maska akcję twórczą prowadzi Iwona Nowacka
Maska – coś zasłania, coś pokazuje, obnaża. Ale może też uwypuklić pewne cechy, przerysować je, wyakcentować. Kiedyś: maski rytualne, maski wojenne, maski w teatrze, na balach, maski pośmiertne… A dziś…?! Do czego może się przydać taka maska? Zadaniem uczestników będzie wykonanie maski glinianej, która uwypukli różne cechy charakteru (na przykład łagodność albo skłonność do gniewu, porywczość) i emocje (radość, gniew, zobojętnienie, euforię). Ma to być maska jak najbardziej oryginalna. Może mieć troje oczu, podwójne usta, może być straszna albo wręcz przeciwnie niebiańska.

Planeta – przytulanka, akcję twórczą prowadzi Iwona Nowacka
Zadaniem uczestników jest przedstawienie Ziemi jako żywej istoty, która potrafi się cieszyć, potrafi odczuwać ból albo smutek. Która potrafi być naszą przytulanką.Stawiamy pytanie: jak każdy z nas może się nią zaopiekować? Jaka ona naprawdę jest? Co lubi a czego nie znosi? Od czego choruje? W jaki sposób można jej zaszkodzić?Ziemia, widziana z kosmosu… Może pokryta jest futrem…?! Może widać jej rany, zadane przez ludzi…?! Co do nas mówi? Co koniecznie chce nam powiedzieć?

Zbieracze smutku, akcję twórczą prowadzi Piotr Pawlak
Zbieracze smutku, tak jak zbieracze złomu, chodzą po domach i odbierają od ludzi smutek, który, być może, materializuje się pod postacią czarnego nalotu albo pyłu. Potem zawożą go do skupu – jeśli smutek da się na coś przetworzyć. Jeśli nie (a na to pytanie odpowiedzą już uczestnicy) wywożą go na podmiejskie w y s y p i s k a s m u t k u.

Labirynt działanie performatywne prowadzi Magdalena Parnasow-Kujawa
Autorskie działanie w kontekście koncepcji Marka Kostabiego, badające potencjalność tworzenia nowych jakości w oparciu o dialog z historią sztuki.
Działanie performatywne odwoła się do ilustrowanej historii malarstwa Marka Kostabiego. Podążając za tropem amerykańskiego artysty nastąpi zanurzenie się w świecie pełnym barw ciepłych i zimnych ukazywanych przy pomocy konturu oraz miękko opracowanego światłocienia. Przewodnikiem podróży w czasie i przestrzeni będzie tajemnicza postać bez twarzy. Akt twórczy stanowić będzie opowieść z labiryntu sztuki pełnego tajemniczych skojarzeń, odwołań, a także odniesień.

Jeden dzień, akcję twórczą prowadzi Tadeusz Wieczorek
Każdy z nas jest inny, każdy dzień zaczynamy inaczej, chociaż czasami podobnie. Każdy dzień niesie nowe treści i nowe wyzwania. Podczas warsztatu uczestnicy zastanowią się jaki dzień w ich życiu był dla nich ważny i dlaczego? Spróbują odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy wydarzenie/a tego dnia odmieniły ich myślenie o sobie, swoich bliskich znajomych? Czy zmieniły ich postrzeganie najbliższego świata?

Lekkość, czy… akcję twórczą prowadzi Joanna Buczak
Wokół nas jest tyle przedmiotów… mają swoje barwy, mają wagę, określoną wielkość… A jakbyśmy się tak zabawili tworząc te przedmioty w zupełnie odwrotny i zarazem przewrotny sposób? Wyobraźmy sobie żelazko zrobione z waty albo gąbkę do mycia z tektury!! Zapraszam do zabawy!

Pozorność działanie performatywne prowadzi Magdalena Parnasow-Kujawa
Autorski dialog z obrazem: Królestwo świateł – René Magritte, badające potencjał łączenia dwóch pozornie nieprzystających do siebie jakości. 
René Magritte i jego „Królestwo świateł”punktem wyjścia działania performatywnego, które poruszać będzie kwestie scalania dwóch wartości sprzecznych.  Łączenie dwóch jakości pozornie do siebie nieprzystających stanie się celem wykreowania nowego bytu. W trakcie realizacji powołane zostaną takie pojęcia jak: kontrast, podobieństwo, uzupełnienie, przedłużenie, wzmocnienie i zaprzeczenie. W akcie twórczym, to właśnie one stanowić będą budulec kształtujący zaskakującą całość, a może tylko pozorne spasowanie. 

Milusie czyli jak się dziś czuję, akcję twórczą prowadzi Joanna Buczak
Jakbyśmy mogli pokazać nasze samopoczucie czy odczucia? Czy miłe myśli kojarzą się z czymś mięciutkim? Czy jeśli mam paskudny nastrój to kojarzy mi się on z różową watą czy raczej z szarą tekturą? Na te i podobne pytania odpowiemy sobie podczas warsztatów artystycznych. Postaramy się wyrazić plastycznie nasz nastrój. Będziemy mieć do dyspozycji papiery fakturowe i przeróżne inne materiały, aby w pełni twórczo móc tworzyć i się bawić.

Obrazkowa Księga Antonimów, akcję twórczą prowadzi Tadeusz Wieczorek
Zadanie polegać będzie na ułożeniu listy jak największej ilości par wyrazów przeciwstawnych, zwanych antonimami. Uczestnicy wypiszą skojarzenia, pomysły łączenia różnych zabawnych wyrazów lub grup wyrazów dla podkreślenia zaobserwowanych kontrastów w opisaniu wyglądu, emocji, różnych stanów skupienia. Z powstałej listy par antonimów wybrane zostaną te najbardziej zaskakujące, tajemnicze, które pozwolą wykreować pomysł na przedstawienie w dowolnej formie plastycznej ich wizualną opowieść.

Bohaterowie, akcję twórczą prowadzi Natalia Kołacz
Podczas spotkania uczestnicy będą mieli za zadanie wybrać jeden element przyrody parku, który najbardziej ich interesuje (np. patyk, gałązkę, kamyk, liść), a następnie stworzyć historię z jego życia w trzech obrazkach. Praca może być wykonana w formie rysunkowej, papierowej lub z użyciem naturalnych materiałów.

Rozbudzanki” – kostiumowa gra! akcję twórczą prowadzą: Angelina Janas-Jankowska, Sandra Lewandowska
Każdy spektakl wymaga odpowiedniej oprawy scenograficznej i kostiumowej. W teatrze zajmuje się tym scenograf i kostiumograf, a my uchylamy rąbka tajemnicy i zapraszamy całe rodziny do współtworzenia kostiumów. Poza projektowaniem zapraszamy na początku do zabawy w rozpoznawanie i mierzenia swoich ciał, a także różne działania z przedmiotem (rekwizytem), który powstanie nie tylko w wyobraźni uczestników.

Top